Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výživa štěněte

22. 4. 2008

Výživa štěněte

Začněme srovnáním, kdy štěně během prvního roku svého života vyroste jako dítě během 15 - 18 ti let. Již z toho je zřejmé, že je nezbytné pro něj zajistit vyváženou stravu. Výběr kvalitního krmení pro nás bude klíčem k úspěchu v správného vývinu a růstu psa.

Novorozenci

V prvních dnech živita hraje samozřejmě největší úlohu ve výživě štěněte jeho matka - kojící fena. Její mateřské mléko je v podstatě nenahraditelné. S prvním měsícem života přichází na řadu první nemléčné přikrmování. Jedná se například o granule pro nejmenší a samozřejmě rozmáčené v teplé nikoliv vařící vodě. Při podávání je vhodné zajistit pokojovou teplotu potravy. Během druhého měsíce matka ztrácí dostatek mléka pro kojení a navíc s vývojem zoubků se pro ni kojení stává velmi nepříjemné, proto štěňata postupně sama odstaví. To už se blíží doba 7. - 8. týdne kdy štěňata odchází k novému majiteli a jsou již schopna spolehlivě přijímat pevnou potravu.

Období růstu

Během tohoto období dochází k maximální energetické náročnosti ve výživě. Potřeby štěněte dosahují 2 - 3 násobku množství dospělého psa. Specifické jsou zejména nároky na složky jako bílkoviny, tuky, vitamíny a minerální látky. Důležité je nejen množství, ale i vzájemný poměr a to i živin jako jsou fosfor a vápník nezbytné pro optimální vývoj zubů a především kostí. Z tohoto důvodu je nanejvíš důležité zajistit štěněti vysoce kvalitní a přitom lehce stravitelné krmivo. Pozor však na obezitu v tomhle věku, která přispívá k dysplazii kyčlí a loktů. Proto je dobré u psa s mohutnou tělesnou konstitucí držet na spodní hranici kondičního rozpětí do věku 1,5 roku života než se mu dotvoří kostra a klouby a poté jej nasvalit intenzivnějším tréninkem a vydatnější výživou.

Období dospělosti

Energetické požadavky pozvolna klesají až dojde k ustálení. Nároky na výživu poté uspokojí kvalitní potrava určená dospělým psům.

Krmný režim

Pokud jde o štěně, je třeba jej přivyknout na pravidelný režim krmení. Do období jednoho roku by mělo jíst 3x denně, do věku 2 let pak 2x denně a to ráno a večer a v dospělosti již stačí potravu podávat 1x denně a to nejlépe večer. V případě granulí zaléváme vlažnou vodou přibližně na dobu 15 minut a poté podáváme o pokojové teplotě pejskovi. Spotřeba krmiva je individuální případ od případu, proto je nutné vycházet nejen z doporučené krmné dávky ale i dle přírůstku či úbytku hmotnosti jedince.